Blogs
Sporta Psiholoģija
Futbolista psiholoģija

Futbolista tēlu parasti raksturosmadzenes un ķermenis pilnīgā harmonijā - spēlētājs, kurš lieliski saprot savulomu, izstaro pašpārliecinātību un viņam ir fiziskās un tehniskās īpašības, laikontrolētu spēli pēc viņa kaprīzes.

 

Bet kas notiek, kad šis līdzsvars irnovājināts?

 

Lai gūtu fiziskas traumas, futbolistivar apmeklēt visa veida speciālistus, sākot no ķirurgiem un beidzot arfiziķiem, kas atrodas ceļā uz atveseļošanos. Bet garīgajiem celmiem, kurus irgrūtāk atklāt, un kuri profesionālā sporta satracinātajā pasaulē bieži tiekaizmirsti, pati ideja par palīdzības lūgšanu var šķist sveša.

 

Par laimi, pārmaiņas notiek. Arvienpieaug izpratne par to, kā laba psiholoģiskā veselība var dot labumu spēlētājavispārējai labklājībai un, savukārt, viņu sniegumam laukumā. Tagad lielākajādaļā klubu tiek nodarbināti psihologi, lai palīdzētu spēlētāju problēmām, kasvar rasties īslaicīgas uzticības zaudēšanas vai ilgstošu problēmu dēļ.

 

Hokejas kluba Vitesse sporta psihologsAfke van de Wouw ir iesaistīts futbolā garīgās veselības revolūcijā.

 

"Ja paskatās uz premjerlīgasklubiem un klubiem Nīderlandē, es domāju, ka gandrīz katram klubam ir vismazsaikne ar sporta psihologiem vai pat tā programma," viņa saka.

 

“Es domāju, ka jaunatnes spēlētājiem tasir normāli. To var redzēt arī treneru izglītībā, viņi vairāk pievērš uzmanībusporta psiholoģijas jautājumiem. ”

 

Koncentrēšanās uz teritoriju, kasvēsturiski ir atstāta novārtā, var dot komandām papildu priekšrocībaspretiniekiem, kuri nav tik garīgi labi sagatavoti. Un, kad starp panākumiem unneveiksmēm ir tik laba robeža, tas var visu mainīt.

 

“Sporta psiholoģija ir tikai maza daļano visa priekšnesuma. Tas ir kā mīkla, un visi sporta komandas pārstāvji undarbinieki strādā kopā, lai pabeigtu mīklu, ”saka Van de Vouva.

 

“Viens vai divi procenti var atšķirtuzvaru un zaudējumu. Ja viena komanda var tikt galā ar spiedienu, bet otranevar - jā, uzvarēt ir vieglāk. ”

 

 

Neskatoties uz tradicionālo kļūdaino uzskatu, ka fiziskās un garīgās spējas ir divas atšķirīgas jomas, Van de Wouw uzsver, ka tās abas nepārtraukti ietekmē viena otru.Ja spēlētājam ir savainojums, tas, iespējams, ietekmē viņa vispārējo laimi un izredzes. Tāpat, ja viņš izjūt noteiktu garīgo spiedienu, tas var izpausties kā futbolista spēja spēlēt viņu dabisko spēli.“Daudzi cilvēki uz laukuma saka, ka jūs darāt fiziskas lietas, un pēc tam no laukuma jūs varat darīt garīgo pusi, bet es nedomāju, ka viņus var atdalīt,” viņa turpina.“Man bija spēlētājs, kuru redzēju spēlējam spēles laikā. Tā bija viņa pirmā spēle, jo viņš tikko bija pievienojies komandai, tāpēc viņš bija sajūsmā - patiesībā viņš bija ļoti noraizējies. Es redzēju viņu spēlējam no attāluma un es redzēju, ka viņš dara savas kurpju auklas. Viņš tos darīja vienu reizi, pēc tam divreiz, tad trešo reizi un tad ceturto reizi. Varēja redzēt, ka viņš aizrauj elpu, sasaistot tos.“Pirmais, pēc jūsu domām, ir tas, ka viņam ir slikta sagatavotība. Tāpēc es pajautāju fitnesa trenerim, kurš bija man blakus, un viņš teica, ka spēlētājs ir otrais fits visā komandā. Kā bija iespējams, ka viņam trūkst elpas? Tad es paskatījos rūpīgāk un varēju redzēt, ka viņam ir ļoti augsta elpošana - viņš elpoja nevis ar vēderu, bet ar krūškurvi.

 

“Pēc tam es viņam jautāju, kas notika ar viņa elpošanu. Viņš teica, ka viņš to nepamana un nezina, bet mēs runājām tālāk, un izrādījās, ka viņš cīnās ar spiedienu. Ģērbtuvēs viņš domāja: “Man šeit ir jāatstāj iespaids, šī ir mana iespēja parādīt, ka esmu tā vērts”, tāpēc viņš izdarīja spiedienu, jo viņam galvā bija šīs domas, kas viņa ķermeni uztrauca."Tātad jūs nevarat atdalīt prātu no ķermeņa, jo viņa ķermenī kaut kas notika - to varēja redzēt visi - bet tas patiesībā sākās viņa smadzenēs un viņa domāšanas veidā."Afke spēja sadarboties ar spēlētāju, lai palīdzētu viņam pārvarēt stresu, liekot uz sevi pārāk lielu spiedienu.“Mēs izdarījām dažus elpošanas vingrinājumus, lai viņam liktu apzināties elpu, kur viņš atradās. Tad mēs ienesām dažas vēdera elpošanas tehnikas un vēdera elpošanas dēļ viņš bija mierīgāks.“Mēs arī strādājām pie viņa domām. Es jautāju viņam, ko viņš domā un vai šīs domas viņam palīdz, vai viņš vienkārši izdara pārāk lielu spiedienu uz sevi. Mēs strādājām pie vairākām lietām, un beidzot viņš bija mierīgāks.“Viņam bija labāks pārskats arī laukumā. Viņš patiešām meklēja savus mirkļus, lai iekļūtu spēlē, tā vietā, lai visu laiku staigātu apkārt. Viņa futbols kļuva labāks, viņš nebija tik daudz izelpots, kā arī neizjuta tik lielu spiedienu. ”Šim konkrētajam spēlētājam bija skaidri pozitīvi īstermiņa psiholoģiskās palīdzības rezultāti. Bet citiem pieredzējušiem speciālistiem ideja par palīdzības lūgšanu joprojām var būt aizspriedumaina.Van de Vouvs ir pamanījis, ka vecākās paaudzes varbūt nav tik atvērtas, kad runa ir par jaunu paņēmienu izmēģināšanu.“Parasti tā ir, ja viņi kļūst vecāki un viņiem ir trīsdesmit gadi - tie ir sportisti, kuri ar mani mazāk runā. Protams, ja jums ir tādi sportisti, jūs nevarat viņus piespiest. ”Iepriecinošie jaunumi ir tādi, ka jaunāki spēlētāji tagad aug ar zināšanām, ka palīdzība ir pieejama, ja viņi to prasa. 2017. gadā par futbolistiem rūpējas gan cilvēki, gan profesionāli sportisti, turklāt klubiem ir lielāka izpratne par atbalstu, ko viņi var sniegt.Pateicoties sporta psiholoģijas ietekmei, šis spēlētāja tēls viņu spēles augšgalā - smadzenes un ķermenis pilnīgā harmonijā - ir tas, uz kuru var tiekties visi futbolisti.

Autors
Dans Abrahams
Sporta psihologs